Gelişim Çağı
Hayatta hiçbir şey durağan değildir. Çevremizdeki her şey sürekli değişim ve gelişim halindedir. Bu genel tabloda insanın yenilenmesi ve gelişmesinden daha doğal bir durum olamaz. Kişisel gelişim insanın daha iyiyi bulmak için, kendi bilinçli kararıyla ilerlemesi olarak basitçe tanımlanabilir. Böylece kişi kendini tanır ve eğitir. Ancak kişisel gelişim için en önemli şey karar vermektir. Gelişmeye karar veren insan önce kim olduğunu anlamaya çalışır.

Kendini Bulmak
Kişinin gelişim evresine geçmeden önce ilk yapması gereken kendini tanımlamaktır. Kim olduğunu anlamak için kendine doğruları söyleyerek sorgulama yapmak gerekir. Neleri seversiniz ya da sevmezsiniz, hayatta neleri hedeflersiniz, öncelikli amaçlarınız nelerdir? Bu soruların yanıtlarını ortaya doğru koyduktan sonra iş sevdiğiniz, hedeflediğiniz şeylere ulaşmak için gereken yolu bulmanıza gelmiştir. İşte kişisel gelişimin önemi burada başlar.

Gelişimin Önemi
Gelişime insanın bilinçli olarak karar vermesi gerekir yazmıştık. Karar verildikten sonra kişisel gelişimin insan için ilk önemi kendini keşfetmesidir. Sevdiklerini hayatına daha fazla katarken, sevmedikleri ile yollarını ayırabileceğini fark eder mesela. Ve bunun dünyanın sonu olmadığını. Vazgeçilen sevilmeyen bir insan olabileceği gibi, sevilmeyen bir eşya, bir iş, bir yemek de olabilir. Kişisel gelişim yol ayrımlarında karar vermeyi kolaylaştırıcı çözümler üretmemize yardımcı olur. İlerledikçe ve seçimlerimizi daha doğru yapmaya başladıkça daha özgüvenli olduğumuzu fark ederiz. Daha açık fikirli ve yenilikçi oluruz.

Sosyal Hayat
Özgüveni yüksek insanlar hem daha cesur kararlar verebilir, hem de çevreleriyle daha iyi ilişkiler kurabilirler. Bu da kendilerine daha mutlu ve keyifli bir hayat yaratmak demektir. Kişisel ilişkilerde daha başarılı insanlar genelde iş hayatında da gerek cesaretleri, gerekse doğruyu seçme kabiliyetleriyle istediklerini alan insanlar olurlar. Toplum içinde saygı görmek, başarılı bir iş hayatı ve iyi bir aile hayatı için kişisel gelişim önemlidir.

Mutluluğun Sırrı
Yüzyıllardır insanların kendine en çok sorduğu sorulardan biridir: Ben kimim? Kim olduğunu keşfetmek için çıkılan yolda en büyük yardımcıdır kişisel gelişim. Hayatta acı tatlı tecrübelerle edindiğiniz bilgi birikimini bilinçli olarak kullanmanıza yardım eder. Cesaretle hayatın üzerine yürümenize, tökezleyince düşmemenize, düşünce yerden kalkmanıza ve yola devam etmenize yardım eder. Korkularınızla yüzleşmenize, sevdiklerinize sarılmanıza, hayatta elde etmek istediğiniz şeyleri sahiplenmenize yardım eder. Bu zarif, bazen biraz da sert yardımcı, hayata yepyeni bir pencereden de bakılabileceğini ortaya koyar. Hayata bağlılığınızı, inancınızı, direncinizi, yaşama sevincinizi size gösterir. Kişi kendini geliştikçe içten gelen bir huzur dalgası hisseder. Kendini tanıyan bir birey haline gelen insan, yapmak istediklerinin farkındadır, kendini rahatça ifade eder. Kendine iyi gelen şeyleri bilir, hayatına uygular. Böylece gelişmeye de devam eder. Mutluluğun sırrı denen şeyi keşfetme yolunda kişisel gelişim hayata direkt etki yapar. Mutlu, iç huzurlu ve sağlıklı bir yaşam için gelişime açık olun.