Blogger uzun bir önce domain yönlendirme işlemini değiştirdi. Aradan uzun zaman geçtiği için, yeni sistem için domain yönlendirme işleminin fazlası ile sofistike bir hâle büründüğünü düşünüyorum. Çünkü gerçekleştirilen işlemlere yeni bir işlem daha eklenmiş durumda. Hâliyle bu durum da kullanıcının biraz daha fazla efor sarfetmesini beraberinde getiriyor. Ancak ben elimden geldiğince yalın bir biçimde anlatarak, Blogger kullanıp da domaine yönlendirme yapmak isteyen arkadaşlarımızın yönlendirme işlemlerinin hızlıca bitmesini sağlayabileceğime inanıyorum. İsterseniz hızlıca anlatıma geçelim. Umarım yararlı bir yazı olacaktır.

Blogger’da yapacağımız işlemlerimize göz atalım

  • Öncelikle hızlı bir şekilde Blogger’a giriş yapıyoruz.
  • Ve Blogumuzun yönetim paneline girerek sol kısımda yer alan Ayarlar bölümüne tıklıyoruz.
  • Sonrasında ise Temel adlı bölüm doğrultusunda Yayıncılık başlığı altında yer alan Blog Adresi kısmına gelerek, Alan adınız mı var? Gelişmiş ayarlara geç linkine tıklıyoruz.
  • Karşımıza çıkan kutucuğa alan adımızın adını hatasız bir şekilde yazıp, “Kaydet” butonuna basıyoruz.

Bu aşamadan sonra karşınıza Hata mesajı çıkacaktır. İşte bu aşamadan sonra, alan adımızın DNS bazlı işlemlerini halledeceğiz. Sonrasında da, tekrar bu sayfaya dönerek ilgili işlemleri uyguladığımızı Blogger’a bildirmek adına tekrar “Kaydet” butonuna basacağız. Öncelikle isterseniz, alan adımızın DNS bazlı işlemlerini halledelim.

Alan adımızda gerçekleştireceğimiz işlemler neler?

  • Bu işlemler de oldukça basit. Öncelikle, yukarıda da belirttiğim gibi Kaydet butonuna bastığımızda karşımıza Hata mesajı çıktı. Ve bu mesajın hemen altında karşınıza, “AdEtiket veya Ana Makine alanı” ve “HedefHedef Nokta veya Yönlendirme Hedefi alanı” başlığı altında birtakım bilgiler yer alacaktır.
  • İlk olarak bu bilgileri kopyalarak, Alan adımızın DNS Ayarları bölümünden CNAME seçeneğini seçerek ilgili bölümlere ekleyelim. Böylelikle alan adımız, Blogger’daki alan adımıza yönlenmiş olacak.
  • Sonrasında ise Blogger’a geri dönerek, Kaydet butonuna basalım. Ve böylelikle de gerekli işlemlerimiz sonlanmış olacak.
  • Ayrıca sitenize www’siz giriş olması için, Blogger’da Kaydet dedikten sonra karşınıza çıkacak olan “Alan adımı, www’li alan adıma yönlendir” tarzındaki yazının yanındaki butonun da işaretli olmasına özen gösteriniz.

Buraya kadar ayarlamaları sorunsuz yaptı iseniz, kısa süre içerisinde alan adınız yönlenecektir. Bu hemen de olabilir, 1 saat sonra da olabilir, gün içerisinde de olabilir. Dolayısı ile biraz sabrederek, ilgili işlemlerin tamamlanmasını beklemelisiniz.

BİLGİLENDİRME: Alan adı yönlendirme işlemleri tamamladıktan sonra eğer ki blogunuza, www eklemeden giriş yapılamıyor ise: Tekrar alan adınıza ait DNS Ayarları sayfasına girerek CNAME seçeneğini seçiniz. Ve ilk başta www ekleyerek yaptığınız ilk işlemi, bu sefer www eklemeden yapınız. Böylelikle www eklemeden de blogunuza giriş sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir. Bu işlem sonrasında da, ilgili işlemin tamamlanması biraz sürebilmektedir. Sabırla bekledikten sonra, ilgili işlemlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini göreceksiniz. Kolay gelsin.