Bu yazımda sizlere Google’ın sitenizi hızlı indexlemesi için yapabileceğiniz yolları (yöntemleri) anlatacağım. Google sitenizi sık ziyaret etmesi için bazı çalışmalar yapmanız gerekmekte bu işlemleri size aşağıda göstereceğim. Aşağıdaki yolları bir nebze gerçekleştirdiğinizde google sitenizi daha hızlı indexlediğini görebileceksiniz.

Burada size Google sitenizi nasıl indexliyor bahsetmek istiyorum. Eskiden Google siteleri bir ayda bir ziyaret ediyordu hızlı indexleyemiyordu fakat ilerki zamanlarda Googlebot’u çıkardı ve bazı algoritmalar ile Googlebotu akıllı hale getirdi. Bu sayede Google iyi ve kaliteli siteleri sürekli ziyaret etmeye başladı.

Hızlı Site İndexleme Yöntemleri;

Sitenizin hızlı index alması için aşağıdaki işlemleri uygulamanız gerekmektedir.

  • Güncel İçerik

Güncel içerik girmekten kastımız günde 1 içerik veya en az 2 günde 1 içerik girmeniz gerekmekte siteniz yeni ise en az 4-5 ay günde 1 içerik girmenizi öneririm. Güncel içerik hızlı index almanızda en önemli faydalardan bir tanesidir.

  • Sosyal Siteler

Sosyal siteler Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım yerlerinde yazılarınızı paylaşın. Bu ağlar Google tarafından sürekli ziyaret edildiği için oradan sizin linkinizi görerek sizi de ziyarete gelebilir.

  • Yazılarda küçük değişiklikler

Sadece yeni içerik girmeye çalışmayın eski içeriklerinizde küçük değişiklikler yaparak Google gözğnde güncel olduğunuzu hatırlatabilirsiniz.

  • Yazılara Yorum Yapılması

Yazılarınıza yorum yapılması da güncellik ile alakalı Google yazılarınızdaki yorumları da görür ve indexler ne kadar çok yorum alırsanız güncelliğiniz o kadar artar ve siteniz hızlı index alır.

  • Sık güncellenen sitelere yorum yapmak

Sadece sitenize yorum yapılmasına gerek yok sizde başka güncel sitere yorum yaparak Google kendinize çekebilirsiniz. Yaptığınız yorumlara kendi sayfalarınızın linklerini yazarak Google kendinizi gösterebilirsiniz.

  • Siteniz hızlı olsun

Sitenizin hızlı index alması için sayfa hızınız yani sitenizin hızlı olması gerekmektedir. Google sitenize geldiğinde bir sorunla karşılaşırsa bu size hem sıralama olarak gemde indexleme olarak – (eksi) yazılabilir.

  • Sidebarda son yazıları listeleme

Sitenizin sidebarına son yazılar listesini eklemenizi öneririm.  Sitedeki son yazılar kısmında indexlenmeyen sayfalarınızı Google daha fazla gördüğü için indexler.

  • Yazı linkini google da arama

Oluşturduğunuz bir sayfanın URL sibi Google arama motorunda bilerek aratın. Google bu url bulamadığı için çalışmalara başlayarak indexleyecektir.

  • Anasayfa güncelliği

Google bir sitenin anasayfasının her zaman güncel olmasını ister sizin de en önem vereceğiniz yer ana sayfanız olması lazım siteniz çok yorum alıyorsa sidebarınıza son yorumlar diye bir bölüm açarak anasayfanızı güncel tutabilirsiniz.

Google hızlı indexleme yolları yazımında sonuna geldim. Sitem Neden Googleda Çıkmıyor yazımı okuyarak sitenizi Google hemen tanıtabilirsiniz yada açtığınız sayfanızın hemen index almasını istiyorsanız google sitem neden çıkmıyor makalemi okuduktan sonra urlnizi hemen index aldırabilceksiniz.