Kampçılık ve Dağcılık ülkemizde son çeyrek yüzyılda hızla gelişen bir kültür olmaktadır. Avrupa yüzyılın başından itibaren bu kültürü geniş kitlelere yayabilmiştir. Kamp malzemesi satışı yapılan mağazaların artması, bu mağazalardan alınan bir çadır bir sandalye ile kampa çıkılması, kamp kültürünü tam idrak edememiş kişilerin doğaya vermiş olduğu zararları gözler önüne sermeye başladı.

Kampçılık; içinde ani gelişebilecek birçok durum barındıran ve ne kadar öngörülü olursanız olun B planınızın olmasını zorunlu kılan kapsamlı bir tatil şeklidir. Genel olarak gittiğimiz kamp alanları şehir dışında ve yerleşim birimlerinden uzakta olduğu için eksik ihtiyaçların temin edilmesi sizin ve kamp ekibiniz için her seferinde ciddi bir soruna dönüşebilir. Bu liste profesyonel kampçılık için ve çok soğuk iklimlerdeki kamplara uygun malzeme listesi değildir.

Kamp Kültürü

Aslına bakacak olursak kamp yapmak zaten bir kültürdür. Her aktivitede olduğu gibi kamp yapmanında bazı kuralları vardır. Bu kurallarla birlikte kamp yapmak için gerekli bazı ihtiyaçlar ve malzemeler bulunmaktadır.

Kamp öncesi, esnası ve sonrasında yapılması gereken bazı işler ve kurallar bulunmaktadır. Kamp insanlar için bir kaçıştır, doğayla iç içe olma, bazen zorluklara göğüs germe, kafayı boşaltma, dinlenme, kendini dinleme aksiyonudur. Şunu asla unutmamak gerekir. Biz doğada zaman geçirsek de, doğanın asıl sahipleri orada sürekli yaşayan canlılardır.

Kamp alanları, sadece size ait olan değil, hem orada yaşayan canlıların hem de diğer kamp yapan insanlarla paylaşılan ortak alanlardır. Doğa verdiğimiz zarar hem o bölgede yaşayan canlıların hem de o bölgede kamp yağan diğer insanların haklarını gasp etmek anlamını taşımaktadır.

Kamp Yapmak

Aslında basit şekliyle kamp yapmak insanların kendilerini doğaya bırakma eylemidir.

Sivrisinekler, cırcır böcekleri, sabah güneşin doğuşu, gecenin serinliği, akşam güneşin batışı, ateş üzerinde bulunan demlikten sıcak bir çay içme, kuş sesleri, rüzgarın iniltisi ve sayamayacağım daha bir çok güzellik.

Kamp Kuralları

Dilim döndüğünce ve gördüğüm olaylardan yola çıkarak bazı kamp kurallarını diğer okuyuculara da hatırlatmak isterim.

·        Önce kendine, doğaya, canlılara, çevrendekilere saygılı ol,

·        Kamp ateşini daha önce ateş yakılmış yerlerde veya uygun, güvenli, taş ile çevrilmiş yerlerde yak,

·        Ateşi söndürmek için sadece su yeterli olmayabilir, toprak ile üzerini kapat ve kontrol et,

·        Ateş başında ettiğin muhabbet ile çevrendekileri rahatsız etme,

·        Müzik dinliyorsan sesini fazla açma,

·        İnsanların doğanın sesini dinlemesine mani olma,

·        Kampa gittiğinde çadırını kurmadan çevre temizliği yap,

·        Kamp esnasında çöplerini çöp torbasına at,

·        Kamp sonunda çöplerini yanında getir ve uygun bir çöp kutusuna at,

·        Gece vakti horon, Ankara misket vb. oyunlar oynayıp insanları rahatsız etme,

·        Tuvaletini, varsa WC’ye, WC yoksa kamp alanında uzak bir noktaya yapıp üzerini kapat, oranı buranı sildiğin peçete ve ıslak mendilleri de oralara atma bir poşetin içine koy sonra gel çöp poşetine at,

·        İçtiğin içeceklerin şişelerini kırıp sağa sola atma veya kamp ateşi üzerine atarak yakmaya çalışma,

·        Ağaçlara çakılarla, bıçaklarla isim yazma,

·        Odun ihtiyacı için kuru kesilmiş ağaçları kullan, gidip sapa sağlam yaş ağaçların dallarını kesme, hiç kuru kesilmiş bir şey bulamıyorsan, yakındaki köye gidip oradan birilerinden al mutlaka vardır, ama genç, çürümemiş ağacı KESME,

·        Çevrendeki kampçılardan bir şey isteme ihtiyacı hissediyorsan nazikçe yaklaş, selam ver ve talebini dile getir, işin bitince de aldığın malzemeyi geri götür,

·        Doğa’daki canlılara zarar verme, karıncayı bile incitme, sen oradan gideceksin ama onlar mekanın sahibi,