Heading etiketleri kullanımı nasıl olmalı H1 etiketi kaç tane olmalı hakkında genel bilgi yada h1 h2, h3 nedir ne için kullanılır seo için etkisi

<h1> – <h6> etiketleri SEO optimizasyonunda önemli bir rol oynar: Arama robotları önce başlıkları tarar ve makalelerden önemli bilgilere dayalı olarak arama sonuçları oluşturur. Gelin meta etiketlerin ne olduğunu, nasıl başlık oluşturulacağını ve maksimum verimle nasıl kullanılacağını öğrenelim.

H1 – H6 başlıkları hakkında kısaca

Site üstbilgileri çeşitli işlevlere hizmet eder: Sayfa gezinmesini iyileştirir, metni rahat ve okunabilir hale getirir. İyi başlıkların kullanımı kolaydır ve makalenizi arama sonuçlarında sıralamanıza yardımcı olur. Aksi takdirde, reytingi kaybetme veya hedef kitleye hiç girememe olasılığı yüksektir.
Kötü bir HTML başlığını analiz etmek daha zordur. Arama robotları, bir sayfanın hangi sorgu grubuna ait olduğunu belirleyemez. Homonymlerin bilgilendirici değerleri nedeniyle analiz edilmesi zordur. Örneğin, “Kurulum sistemi” sayfasının adı, arama motorları tarafından sistem için genel arama sonuçlarında bir mekanizma için bir başlangıç ​​noktası olarak değil, şirket olarak görüntülenir.

Başlıklar, <h1> ile <h6> arasındaki HTML etiketleri biçiminde yazılır. Sayfanın yapısından siz sorumlusunuz ve önem önceliğine göre sıralanıyorsunuz.
<H1> – İlk seviyenin başlığı, metni yönlendirir ve sayfanın başındadır. Arama motorları önce onu analiz eder. <H6> en düşük önceliğe sahip h etiketidir.
Bu etiketler sayesinde arama motorları, web sitesinde ne tür içeriğin sunulduğunu daha iyi anlar ve bir arama sorgusunun cevabını daha doğru bir şekilde seçebilir. Bu yüzden başlığın nasıl doğru yazılacağını bilmek çok önemlidir. Uygun başlık tasarımı, bir sayfayı arama sonuçlarının en üstüne çıkarabilir. Çalışmalarını sağlamak için meta etiketlerin nasıl yazılacağını öğrenmek için makaleye bakın.

< h1 > başlığı, biçimlendirme kuralları

<h1> etiketi, makalenin başladığı başlıktır. Görevi, okuyucuya sayfanın tam olarak aradıkları bilgileri içerdiğini göstermektir. Etiket, SEO optimizasyonu için gereklidir, ancak öncelikle kullanıcıya wordpress yöneliktir.

1. <h1> başlığı, başlığı tekrarlamamalıdır

Başlık etiketi, sayfanın gerçek başlığıdır. Tarayıcının en üstünde görünecek ve organik arama sonuçlarında görünecektir. Başlık ve <h1> aynı olması gerektiği konusunda bir yanlış anlama var. Ama durum böyle değil. Ve yanılmamak için arama motorları için iyi bir site tanımının nasıl yapıldığını ve başlığının ne olduğunu bilmeniz gerekir.
SERP başlığı ve tilde SEO etiketi (örnek)
Yandex.Help şöyle der: “Hızlı bağlantılar oluşturmak için <h1> etiketinin içeriği başlığın içeriğiyle eşleşmelidir.” Aslında başlık, başlıkla aynı anahtar kelimeleri içermeli, ancak tekrar etmemelidir. <h1> Başlık yinelenirse, arama motoru bunu anahtar kelimenin anlamını artırma ve yaptırım uygulama niyeti olarak yorumlar.
Başlık, h1 ve açıklamadaki anahtar kelimeler wordpress

2. Etiketler <h1> ve başlık benzer olmalıdır

Bunlar çoğaltılmamalıdır (bu arada, Başlık ve H1 kopyalarını Serpstat web sitesi denetimi aracılığıyla kontrol edebilirsiniz). Ancak başlık metni başlıktan çok farklı olmamalıdır. Bu, davranışsal faktörlerde bozulmaya ve bio’daki pozisyonlarda keskin bir düşüşe yol açar. Arama motorlarının bir sayfanın hangi anahtar kelimelere ait olduğunu ve hangi sorguların cevaplanması gerektiğini belirlemesi zordur.

Böyle bir sonucu önlemek için başlık ve başlık benzer olmalı ancak aynı anda tekrarlanmamalıdır. Anlamı etkilemeden başlığa daha detaylı anahtar kelimeler eklenebilir.

Örnek:

Başlık: Dövme Nasıl Çizilir: İpuçları, Bilgi, Kurallar, Seçenekler.

H1: Dövme Nasıl Çizilir.

Başlık: Bale “La Bayadere”: içerik, ilginç gerçekler, video, hikaye.

H1: Bale La Bayadere. Kısa özet.

3. Başlıklar çok fazla anahtar kelime içermemelidir

HTML başlıkları organik görünmelidir. Okunabilirlik için iki veya üçten fazla anahtar kelime kullanmamak en iyisidir.

4. Sayfada birden fazla <h1> etiketi kullanmaya gerek yoktur.

Bir günü birden fazla kullanırsanız önemi azalacaktır. Sonuç olarak, arama motorları sayfa sıralamasını veya tüm web sitesini düşürür.

5. <h1> başlığını çok uzun yapmayın

Bazen daha fazla anahtar kelime kullanmak için metnin tamamını <h1> etiketine koymaya çalışırlar. Bu nedenle, başlık ağırdır ve cezaya tabidir.

Örnek:

<h1> Gümrük işlemleri için ödeme yapmadan bir Ford Focus’u nasıl düzgün bir şekilde satın alabilirim? Nasıl yakalanmazsınız ve Euro plakalı bir araba satın almakla tehdit eden nedir? Gümrük vergileri, malları geçici olarak ithal ederek veya transit prosedürünü kullanarak atlatılır. </h1>

Böyle bir başlık ile sitenin başlığı gösterirken hata yapması ve tüm teknik bilgilerin metin içerisinde yer alması çok olasıdır. Ayrıca, arama motoru tarayıcıları böyle bir SEO başlığını spam olarak değerlendirebilir.

SEO uzmanlarının bu konudaki önerileri oldukça çeşitlidir. Bazıları h1’in sekiz kelimeden fazla olmaması gerektiğini savunurken, diğerleri 50 karakterle sınırlandırılmasını tavsiye ediyor. Bu etiketlerin nasıl doğru şekilde kaydedileceği konusunda kesin talimatlar yoktur, bu nedenle meta etiketlerin doldurulması her istek için ayrıdır.

<h1> – <h6> başlıkları nasıl kullanılır?

1. Hiyerarşiyi takip edin.

Etiketler sayfada <h1> ile başlayarak sırayla kullanılmalıdır. Alt düzeyin başlığı, üst düzeyin başlığından daha yüksek olmamalıdır (örneğin, <h3>, <h2>’den daha yüksektir). Arama motoru tarayıcıları, yapılandırılmış bir sayfadan daha fazla tarama bütçesi ve düzensiz yapıya sahip sayfaları analiz etmek için daha fazla zaman harcar. Sonuç olarak, derecelendirme düşecek ve sitenin meta etiketleri olması gerektiği gibi çalışmayacaktır.

2. Başlıklarda link kullanmayın.

Bir web sitesi için nasıl başlık yazılacağına dair birkaç nüans vardır. İlki, başlıklardaki bağlantılarla ilgilidir. Okuyucuları sayfadan diğer materyallere yönlendirebilirsiniz. Bağlantı aynı sayfaya dönerse, bir döngü yapın. Arama robotları bunu bir trafik dönüşü olarak algılar ve SERP’deki konumlarını düşürür.

3. <h1> – <h6> başlıklarının okunaklı ve anlamlı olduğundan emin olun.

h1 – h6 başlıkları makale metnine uygun olarak okunaklı olmalıdır. Arama motorları her zaman açıkça formüle edilmiş ve insanca yazılmış metinleri olumlu olarak algılar. <h1> – <h6> etiketleri açıklayıcı olmalıdır. Amacınız, başlığı ağırlaştıran gereksiz ifadeler ve cümleler olmadan makalenin özünü doğru bir şekilde tanımlamaktır. Kısaca.

4. Başlıklardaki gereksiz karakterleri ve etiketleri kaldırın.

Başlıkların ana gövdesi sadece metin içermelidir. Ekstra karakterler, arama motorlarının bunları analiz etmesini engeller. Hata olasılığı artar, yazı tipi etiketlerinin bölümleri veya diğer teknik bilgiler başlıkta görünebilir. Sonuç, ziyaretçilerin itibarında bir bozulmadır.

Örnek:

<h2 style = “color: # ff0000” align = “center”> Borularınızı kendiniz onarmak için 10 neden. </h2>

5. Çok fazla başlık oluşturmayın.

Farklı seviyelerdeki çok sayıda h-etiketi yalnızca uzun okumalarda doğrulanır. Başka bir durumda, bir makalenin başlıklarla aşırı doygunluğu, istenmeyen postalara ve bireysel başlıkların anlamında bir azalmaya yol açar. Google, Yandex ve diğer arama motorları bu tür sayfaların bilgilendirici olmadığını kabul eder.

Serpstat Denetimi ile başlıkları kontrol edin

Meta tag yazmayı bilmiyorsanız site sayfalarındaki başlıkları kontrol etmek için Serpstat Site Audit kullanabilirsiniz. Bir hata oluşursa, tarayıcımız tarama sırasında bunu algılayabilir ve ardından bir rapor oluşturabilir.

Bunu kontrol etmek için tek yapmanız gereken site için bir proje oluşturmak ve kontrol etmek istediğiniz sayfa ayarlarında belirtmek. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Rapor hazır olduğunda, sayfalarda herhangi bir meta etiket veya başlık hatası olup olmadığını görmek için Tüm Kontroller raporuna gidin.
Meta etiketlerdeki ve başlıklardaki hatalar
Hata Mesafesi okuna tıklayarak hangi sayfaların hatalı olduğunu kontrol edebilir ve bunların nasıl düzeltileceği konusunda önerilerde bulunabilirsiniz:
Serpstat denetim raporundaki her bir hatanın ayrıntılı açıklaması ve meta etiketlerin doğru şekilde nasıl doldurulacağına ilişkin talimatlar.
Web sitenizin hangi sorunları yaşadığını hızlı bir şekilde öğrenmek ve bunları nasıl düzelteceğinize ilişkin öneriler almak için Web Sitenizi İnceleyin’i tıklayın.

H1’de ne olmalı?

H1 başlığının aynı zamanda başlığa benzer ve ondan biraz farklı olması gerektiğinden, H1’de başlığa sığmayan daha az sıklıkta bir sorgu kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime fazlalığını önlemek ve H1 ile Başlık arasındaki çok büyük farklılıkların arama motorunun makaleyi kullanıcının sorgusuyla alakasız olarak görmesine yol açabileceğinin farkında olmak da önemlidir.
Sonuçlar

  • <h1> düzeyinde yalnızca bir başlık kullanın.
  • <h1> – <h6> etiket hiyerarşisini unutmayın.
  • Başlıklar içerik olarak başlıkla örtüşmeli, ancak yinelenmemelidir.
  • Başlıklarınızı açık, bilgilendirici ve okunaklı yazın.
  • Metni <h1> – <h6> etiketleriyle spam yapmayın.
  • Başlıklardaki anahtar kelimeler, anlam pahasına değil, ölçülü olmalıdır.