Mustafa Aferin
Özgün ve farklı içerikler üreten python, linux ve teknoloji haberleri okumayı seven birisi
business man holding a coin to put on the top the pile of coins and writing calculate his saving money.

Nasıl Daha Fazla Birikim Yapabiliriz?

Merhaba, 2 haftadır hiç yazı hazırlayamadığımın farkındayım. Bunu bir daha yapmamaya dikkat edeceğimden kuşkunuz olmasın. Bugün size nasıl para biriktiğimden bahsetmek istiyorum. Geliriniz ne olursa olsun zor günler için bir birikiminiz olması sizi çok rahatlatır. Ben uzun zamandır para biriktirmeye çalışıyorum. Fakat bunu çok zor yapıyorum. Yüklü bir borç ödediğimden dolayı neredeyse hiç para biriktirmeye fırsatım olmuyor. Kazancımın neredeyse tamamını borçlarıma yatırıyordum. Bundan 2 ay önce böyle hiç ilerleyemeceğimi düşünerek bir yol aradım. Youtube ve forumlarda gezerek nasıl para biriktirebilirim diye araştırmaya başladım. Geliriniz ne olursa olsun para biriktirmenin bir yolunu buldum sayılır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi geliriniz ne olursa olsun yani yüksek bir kazanca sahip olabilirsiniz yada asgari ücretten bile düşük geliriniz olabilir. Az yada çok bir kaynak yaratmanın önemi her insanda farklılık gösterebilir. Ama para biriktirmek hayallerininiz için büyük bir iştir. Yani ister tatile gitmek için, ister araç almak için , isterseniz de iş kurmak için para biriktirmeniz gerekmektedir.

Birikim Tavsiyesi

Ben bu 2 aylık birikim yapma planımda, araştırmalarıma göre gelirimizin ne kadar olduğu önemsiz olarak gelirin %10 unu yatırım yapmamız gerekmektedir. yani 3000 TL  geliriniz varsa her ay 300 TL kadarını birikim yapmak zorundasınız. Yoksa ilerleyen dönemlerde bu para biriktirmemenin sıkıntısını çekeceğinizden eminim. Geliriniz eğer bu rakamlarda yüksekse sizde “Gelir*10/100” formülü ile birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Gelelim ayırdığımız parayı nasıl kullanacağımıza. Kenara ayrılan bu miktar harcanmayacak şekilde saklanması lazım. Yani ilk paraya ihtiyacımız olduğunda bu paraya sarılırsak birikim planı hiç işe yaramayacaktır. Yani her ay altın alabilirsiniz. Yada diğer değerli madenlere yatırım yapabilirsiniz. Borsada işlem yapabilirsiniz. Yada bankalarda birikim hesabı açıp bu hesaba her ay belirli günde şu kadarlık bir paranın transferini emir verirseniz siz hiç uğraşmadan birikim hesabınız büyümeye başlayacaktır. Bazı zamanlar çok sıkışacağınızı bilerek bu para biriktirmenin önemini unutmamanızı istiyorum. Size emniyetli bir gelecek sunacak başka bir yol yok. Az çok demeden her ay düzenli olarak yatırım yapmak önümüzdeki 10 yılın sonunda size istediğinizi verebilir.

Gelelim benim nasıl yatırım yapdığıma. Bu 2 ay boyunca 1 er gram altın aldım ve her ay 1 gram altın almaya devam edeceğim. Gelirimin her ay değişiklik gösterdiğini bildiğim için altının yanı sıra gelirimin fazla olduğu aylarda coin borsalarında işlem yapmaya başlayacağım. Kripto para dünyasını araştırıyorum. Yakında kripto para ile de yazıları sitemden okuyabilirsiniz. Az çok demeyelim biriktirelim… Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.