Mustafa Aferin
Özgün ve farklı içerikler üreten python, linux ve teknoloji haberleri okumayı seven birisi

AMP Nedir?

AMP Nedir?

Accelerated mobile pages yani bildiğimiz adıyla AMP, sayfalarının daha hızlı açılmasına yardımcı olan bir mobil teknolojisidir. Kısa ve net bir şekilde tanımını yapacak olursam, Google sizin web sayfalarınızı kendi ön belleğinde tutuyor ve kullanıcılara hızlı bir şekilde servis ediyor. Normalde daha uzun bir süre alan bu işlem Google üzerinden gerçekleşiyor ve kullanıcı dostu bir sayfa elde ediyorsunuz.
AMP Ne İşe Yarıyor?
Google tarafından geliştirilen bu teknoloji, 2015 yılından beri web sayfalarının olmazsa olmazı bir hale geldi. Normal zamanda kullanıcının sayfayı görmesi için sunucuya bir istek gitmesi, kullanıcının sayfanın açılmasını beklerken sıkılması ve sonucunda web sitenize yansıyan olumsuz etkiler mevcuttu. Ancak AMP tüm bu sorunların tek bir cevabı haline geldi. Bir nevi de kullanıcı dostu diyebiliriz. Bu teknoloji ile web sayfaları sunucuya bir istek gitmeden açılıyor ve bu süreç kısalıyor.
Sayfa açılma hızı SEO için de oldukça etkilidir. Yavaş açılma hızına sahip olan bir web sitenin SEO çalışmasına eksik diyebilirim. SEO açısından tüm çalışmaları kusursuz bir şekilde yapsanız bile sayfa açılma hızını yapmadığınız takdirde, tam bir SEO çalışması yapmış sayılmazsınız. Kusursuz bir SEO çalışması ile istediğiniz sonucu hızlı bir şekilde alabilmeniz için AMP’yi atlamamanız gerekiyor. Tabi bu duruma farklı yollar ile çözüm bulmak isteyebilirsiniz. Sadece bu teknoloji sizin işinizi kolaylaştırıyor.
AMP Zorunlu Mu?
Hayır, AMP zorunlu ya da mecburi değil. Pek çok farklı yöntem ile sayfaları hızlandırmayı başarabilirsiniz ya da sayfa hızlandırma işlemini askıya alabilirsiniz. Ancak sayfalarınızın hızlı olması web sitenizi istediğiniz yere getirecektir. Tam aksi ise site gelişimine zarar verecek ve kullanıcılar üzerinde olumsuz bir izlenim bırakacaktır. Tabi AMP ile site sıralamanızın yükseleceğini söylemem hata olur. Tek bir adım ile web sitenizin sıralamasını yükseltemezsiniz. Tüm adımları doğru bir şekilde yapmanız ve SEO çalışmasını profesyonel bir şekilde yapmanız gerekiyor.
AMP Avantajları Nedir?
Haber üzerine bir web sitesi sahibi iseniz, bu teknolojiyi kullanmanız önemlidir. Bu kategorideki siteler için AMP bir avantajdır. Bu tarz bir site için ihtiyaç bile denilebilir. Ancak bu durumu sayfalara göre ayarlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle hangi sayfalarda ihtiyaç olduğunu belirleyebilirsiniz.
Kullanıcıların üzerinde olumlu bir etki bırakmanız için bu teknolojiyi kullanmanız önemlidir. Günümüzde artık kullanıcılar, zamanını kaybettiren web site ya da sayfalarda gezinmekten hoşlanmıyor. Saniyelik bir kayıp bile kullanıcının bir daha sayfanıza girmesine engel olabilir. AMP ile bu durumun önüne geçebilirsiniz.
Normal bir sayfa ile kıyaslandığında bu teknolojiye sahip olan sayfalar, oldukça hızlı bir şekilde açılacaktır.
Mobil cihazlarda bu teknoloji ile deneyim zenginleşiyor. Her web sitesinde bu teknoloji var denilemez ancak ihtiyaç halinde oldukça etkilidir.
AMP WordPress Kurulumu Nasıl Yapılıyor?
Sistemler arasında en basit kurulumu WordPress üzerinden yapabilirsiniz. Pek çok eklenti gibi AMP eklentisi de mevcut. Kısa bir sürede oldukça basit bir şekilde eklentinin kurulumunu sağlayabilirsiniz. AMP Plugin adındaki eklentiyi indirip, etkinleştirdikten sonra kısa bir sürede sayfalarınız hız kazanacaktır. Sayfanın tamamında hız istiyorsanız bu durum için ek olarak birkaç eklenti daha indirmeniz gerekebilir. Herhangi bir bilginiz yoksa WordPress destek ekibi gibi pek çok farklı yerden bu konuda bilgi alabilirsiniz.
Size tavsiyem öncelikle hangi sayfaların hıza ihtiyacı olduğunu tespit etmeniz. Aynı zamanda belirli periyotlarla sayfalarınıza hız testi yapmalısınız. Bu testlerin sonucunda sayfa hızı konusunda yapmanız gereken ihtiyaçları belirleyebilirsiniz. İhtiyacınız olmadığı durumlarda bu teknolojiyi tercih etmeyebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.