Mustafa Aferin
Özgün ve farklı içerikler üreten python, linux ve teknoloji haberleri okumayı seven birisi
Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Karşısında Çalışanlar İçin Sağlıklı Kalma Önerileri #1

Bilgisayar karşısında çalışıp para kazanan biri iseniz bu yazım tam size göre. Bende bende işim gereği  çoğunlukla sabahtan akşama kadar  bilgisayar başında çalışmak zorunda kalıyorum.

İşe girdikten belirli bir süre sonra vücudumda ağrılar oluştuğu fark ettim. İnternette bunları araştırdığımda karşıma birkaç öneri çıktı ve hemen uygulamaya koyuldum. Birkaç gün bu önerileri uygulayınca ağrıların azaldığını hissettim ve de bu yazı yazmaya başladım. Bana çok faydası oldu umarım sizlerde bu problemleri yaşıyorsanız sizlere de faydası dokunur.

Öncelikle sabah erken saatlerde yataktan çıkıp işe gidildiği için vücut tam anlamıyla uykusunu alamamaktadır. Yolda eğer toplu taşıma aracı ile gidiyorsanız hele ki birde bu araçta ayakta seyahat ediyorsanız sorunlar daha işe gitmeden başladı demektir. Uzun süre ayakta neredeyse hareketsiz  durmak bel ağrılarına sebep olmaktadır. Sizde otobüste yolculuğunuz boyunca ayakta kalırsanız sabah daha tam uyanamamış uyuşuk bir vücut bu zorluğa uzun süre dayanamaz. Bel ağrıları başlar. Buna verebilecek bir önerim maalesef ki yok. Ama bu konu hakkında size söyleyebileceğim tek şey Otobüse mümkünse ilk duraklarda binmeye çalışın. Gerekirse biraz yürüyerek ana durağa yakın yerlerden binmeye çalışın böylece otobüs tam anlamıyla dolmamışken belki bir boş koltuk bularak oturarak gitme şansını yakalayabilirsiniz. İş yerine ulaştığınızda mesainiz başladığında masanıza geldiğinizde ilk başlarda pek bir sorun olmaz. Ama ekrana yada herhangi bir şeye uzun süre dikkatli bakmak boyun ağrılarına sebep olmaktadır. Bunun için birkaç öneride bulunabiliriz. Uğraştığınız şey her ne olursa olsun ister bir bilgisayar ekranı ister hazırlanması gereken raporlar olsun oturma pozisyonunuz dik iken tam karşınıza göz hizanıza getirme çalışın. Böylece boynumuzu eğmeden direk karşıya bakarak boyun ağrılarına sebep olmayız. Sandalyenize dik konumda oturarak bir oturuş bozukluğu yapmayalım böylece ilerleyen zamanlarda oluşabilecek bel ağrılarına da sebep vermeyelim. İşin ilerleyen saatlerinde sürekli oturma halinde olduğumuzdan vücudumuz hareketsiz kalacaktır. Buda başta kilo almak olmak üzere birçok sağlık sorununa da sebep olmaktadır. Bu sorunları yaşamamak için her 1 saatte bir küçük bir ayaklanma ile ofis içinde yada iş yerinde küçük bir tur atabiliriz. Böylece uzun süre vücudumuzu hareketsiz bırakmış olmayız. İş yerimizde olan aydınlatmaların parlaklıklarını işimize uygun seçerek fazla yada az aydınlatmadan kaynaklı göz sorunları yaşamaktan kurtulabiliriz. Çalışma alanlarımızı ne çok sıcak ne de çok soğuk bir sıcaklığa ayarlarsak hem daha konforlu bir çalışma ortamı elde ederiz hem de üşümekten yada çok sıcaktan kaynaklanan bunamayı da engellemiş oluruz.

Benimde kendi iş yerinde uyguladığım birkaç öneriyi biz ofis çalışanlarının sağlığı için anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.