Mustafa Aferin
Özgün ve farklı içerikler üreten python, linux ve teknoloji haberleri okumayı seven birisi

Bilinmeyen Oyun Gerçekleri #1

Oyun hataları olsun oyun yapımcılarının esinlendikleri kaynaklar olsun kendi içerisinde oyunlarında birer hikayesi ve bilinmeyen karanlık köşeleri var. Bahsi geçen kategori hakkında o kadar çok bilgi var ki! Tek seferde bu konuyu yazmak uzun zaman alacağından, zamanla, parça parça bir kaç yazı daha paylaşmanın daha mantıklı olacağını düşündüm. Bu yazımızda geçmişten günümüze farklı oyunlarda bilmediğimiz veya fark etmediğimiz önemsiz, fakat ilgi çekici bir kaç bilgiden bahsedeceğim.

 
  • Kratos ismi-evet God of War‘un sinirli kahramanı- yunancada ‘cratos’ olan kelimeden esinlenilmiştir ki bu da ‘güç’ anlamına gelmektedir. Sen o kadar büyük bir yapımın o büyük karakterine git… Kratos’un sinirini tepemde hissettim sanki.
 
  • Oyunu nasıl oynadığınıza göre farklı şekillerde bitirebildiğiniz ilk oyun NES üzerinde oynanabilen Castlevania 2: Simon’s Quest‘tir. Bugünlerde çoğumuzun tercihi bu tarz yapımlar, tabii ki farklı sonları olan oyunlar kendini birden kez oynatıyor bu kesin ama bunu 1987 yapmış olmak büyük bir adım. Belki de çoğu oyuncu bu sonlardan bir haberdi.

  • İnsanlar olarak şu ana kadar keşfettiklerimizden yola çıkarak; bir oyun kumandasına ‘saniyede’ maksimum 16 kere basabiliyoruz. Bu rekoru kıran ise Toshuyuki Takahashi adında Japon bir oyuncu. Kendisi mütevazı, 50li yaşlarının ortasında bir abimiz. Hayat onu nasıl bir noktaya getirdi bilemiyoruz, kendini oyun kumandalarında rekor kırarken bulmuş.
 
  • Eğer Warcraft 2: Tides Of Darkness‘ta bir koyunu art arda dört kez tıklayarak seçerseniz koyun size ‘bo-ram-u’ diyecektir. Bu kelime 1995 yapımı ‘Babe‘ filminde koyunların şifresidir. Filmde Koyun Ma, Babe’e bu şifreyi verip kendisine yaklaşmadan önce bunu söylemesini yoksa koyun kılığına giren kurtları ayırt edemeyeceklerini söylemiştir.
 
  • Sonic The Hedgehog sadece Sega‘nın hızlı maskotunun adı değil, aynı zamanda insan kromozumunda yedinci genomun genidir. Aslında tam olarak Sonic Hedgehog olarak adlandırılan bu gen SHH olarak kodlanan bir proteindir ve adını buradan almıştır.
 
  • Resident Evil 4‘te hiç Leon‘un deri ceketine ne olduğunu merak ettiniz mi? Ceket açıklanamaz bir şekilde köydeki sahneden sonra kayboluyordu. Fakat oyunun PS2 versiyonunda Ada’dan aldığımız yan görev ile köye gittiğimizde köylülerden birinin ceketi giydiğini görebiliyoruz. Kim bilir belki de benim deri ceketim dönüp dolaşıp, öhm.
 
  • Super Smash Brothers Melee‘de Princess Daisy‘nin kupasının kafa kısmının arkasında gizemli bir üçüncü göz bulunmaktadır. Tam olarak görünemeyen bu üçüncü göz kupaya zoom yaptıktan sonra kameranın alta çevrilmesi sonucu saçın alt kısmından görülebiliyor. Bu bir oyun hatası mıydı yoksa bilmediğimiz, şeytani birşey mi?
1 yorum
  1. Taci Hali diyor

    Bilinmeyen oyun gerçeklerine bakarken karşıma çıktı güzel bir yazı olmuş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.