Mustafa Aferin
Özgün ve farklı içerikler üreten python, linux ve teknoloji haberleri okumayı seven birisi

Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkma Yöntemleri!

Google aramalarında üst sıralara çıkmanız hem sizler için hem de web sitenizin yararına olacak büyük bir etkendir. Bildiğiniz üzere yapılan aramalarda genel olarak ilk sayfa ve üst sıralarda çıkmış olan web sitelerine ziyaretçiler giriş yapmaktadır. Bu sayede de hem sitenizin kalitesi, hem de hit durumu artmış olacaktır. Bu yazımızda sizlerle birlikte google üst sıralarda çıkma hakkında bildiğim ve araştırma yaparak eklemiş olduğum yazıları paylaşmak istiyorum.

Google Üst Sıralarda Çıkma

Google, gün geçtikçe getirmiş olduğu güncellemeler ile birlikte webmasterları bir hayli üzmektedir. Değişen google algoritması ile birlikte web site sahipleri de birçok zaman birçok konuda yanılgılara uğramaktadır. Özellikle bazı gelen habersiz güncellemeler büyük hit kayıpları yaşamamıza sebep olmaktadır.

Web siteleri sahipleri genel olarak google üst sırada nasıl çıkılır gibi araştırmalar yapmaktadır. Bende forum, site gibi alanlarda görmekteyim. Bu sebepten dolayı da sizlerle paylaşmak istedim. Burada sizlerle paylaştığım yöntemler son derece önemli ve sitelerinizi çok daha iyi yerlere getirecek yöntemlerdir.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan adımlarımıza geçelim ve bizleri nelerin beklediğine kısaca bir göz atalım.

Google Üst Sıralarda Çıkma Yöntemleri

Sitenizin Hızı

SEO açısından en önemli faktörlerden bir tanesi de sitenizin hızı konusudur. Google özellikle web sitenizin açılma hızı, sayfa geçişleri gibi birçok faktöre büyük önem göstermektedir. Sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken adımlardan birisi de site hızlandırma işlemleridir.

Sitenizin hızı, seo için oldukça önemlidir. Eğer sitenizi kurduktan sonra ağır ve yavaş bir tema kurmuşsanız, mutlaka tema değiştirme işlemine geçin. Eğer temanız hafif fakat hız konusunda endişeleriniz var ise wordpress site nasıl hızlandırılır makalemizi okuyarak kolaylıkla işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Doğru SEO Eklentisi Kullanımı

En önemli seo faktörü de eğer wordpress kullanıcısıysanız seo eklentisi konusudur. Bildiğiniz gibi wordpress kontrol panelinde eklentiler kısmı bulunmaktadır. Bu eklentiler içerisinde Yoast Seo gibi farklı seo araçları yer almaktadır.

Sitenizi kurduktan sonra mutlaka hemen bir seo eklentisi kurulumu gerçekleştirmelisiniz. Bu eklentiler sitenizi seo açısından daha iyi yerlere getirecektir. Doğru seo ayarlarınızı gerçekleştirdikten sonra ise birçok yazınızda üst sıralarda çıkacaksınızdır. SEO konusunda mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı ince detaylar yer alabilmektedir. Bu sebepten dolayı ise işinin ehli bir şahıs veya kurumlardan yardım alabilirsiniz.

Anahtar Kelimelere Özen Gösterin

Anahtar Kelime

Üst sıralarda çıkmanız için bir diğer adım ise anahtar kelime kullanımıdır. Bildiğiniz gibi birçok kişi bu alanda kendini geliştirmekte ve insanların web sitelerini analiz ederek doğru anahtar kelimeyi bulmakla görevlidirler. Bu işlemi bazı araştırmalar yaparak sizlerde bulabilmektesinizdir.

Sitenizde bulunan yazılar, seo için en önemli etken diyebiliriz. Yazılarınızın seo uyumlu olması hem google arama motorunun sizi sevmesi, hem de arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanızı sağlamaktadır. Yazılarınızın içerikleri giriş, gelişme ve sonuç halinde düzenli bir şekilde yazılmalıdır. Bir diğer şekilde ise H1,H2 denilen yöntemler ile yazıları yazmanız gerekmektedir. Bu sayede yazınızın seosu çok daha iyi bir şekilde olacaktır.

Aynı şekilde etiket kullanımı da sizler için önemli bir faktördür. Eğer yazılarınızda doğru ve kısa etiketler kullanırsanız, daha sağlıklı olacaktır. Aynı şekilde yazılarınızın içerisinde kullandığınız anahtar kelimeler çok büyük önem taşımaktadır. Eğer sizler anahtar kelimeleri bulma işleminde başarılı olursanız, yazılarınız zamanla en üst sıralara taşınacaktır.

Ziyaretçilerinizi Sitede Zaman Geçirmesini Sağlayın

Sitenizi seo olarak güçlendiren etmenlerden birisi de gelen ziyaretçilerdir. Google, yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı algoritmalara sahiptir. Bu algoritmalardan birisi de sitede durma süresi olarak açıklayabilirim. Eğer sitenize gelen kişiler anında çıkıyorsa, bu google için olumsuz bir sonuçtur. Burada amacınız sitenize gelen kişileri daha uzun sürelerce tutabilmektir.

Sitenize gelen kişileri, anında çıkmasını sağlamamak tamamen sizlere bağlı bir konudur. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli etken tabiki paylaştığınız içeriklerdir. Eğer içerikleriniz sıkıcı ve devamını heyecan vermeyen bir şekilde olursa, yazınıza gelen ziyaretçiler haliyle sitenizden çıkış yapacaktır. Bu durumu engellemek için biraz kısa, öz ve okumaya devam ettirici istekler bulunduran içerikler yazmanızdır.

Ayrıca yazı içi linkleme yapmanız da sitenizde bulunan ziyaretçi sürelerini arttıracaktır.

Doğru Başlık Ve Alt Başlık Kullanımı

Yazılarınızın üst sıralarda çıkmasını sağlamak için doğru başlık ve alt başlık kullanımına özen göstermelisinizdir. Bildiğiniz gibi google, bu tür faktörlere bir hayli dikkat etmektedir.

Yazılarınıza eklemiş olduğunuz başlıklar öncelikle kısa ve net anlam içeren cümleler halinde olmalıdır. Çok uzun başlık paylaşımı yapan kişiler, seo açısından sitelerine zarar vermektedir. Sizler başlıklarınızı kısa ve anlamlı koyarsanız ziyaretçinin de dikkatini çekecek ve sitenize girmek isteyecektir. Aynı şekilde yazı içerisinde bulunan alt başlıklar kısmında da dikkatli olmalısınız. Yazı içerisinde bulunan başlıkları kolaylıkla düzenlemiş ve kafa karıştırıcı yapısını yok etmiş olacaksınızdır.

Site İçi ve Dışı Seo Ayarları

Kurmuş olduğunuz sitelerin hem iç seo hem de dış seo olarak nitelendirdiğimiz ayarları bulunmaktadır. Bu ayarları sitenizi kurduktan sonra yavaş yavaş düzene sokmanız gerekmektedir.

Sayfa içi seo ayarları genel olarak başlık, etiketler, görseller gibi faktörlerden oluşmaktadır. Site dışı seo ise anahtar kelime, backlink gibi faktörler ile oluşmaktadır. Sitenizin iç ve dış seo ayarları olmazsa olmaz konulardan bir tanesidir. Eğer sizler bu ayarları doğru bir şekilde ayarlama yapmazsanız, seo açısından büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

Bu tür ayarları doğru yapmanız sitenizi ve sitenizde bulunan yazıların hitlerini bir hayli arttırmış olacaktır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Google Üst Sıralarda Çıkma Yöntemleri paylaşımında bulunarak bu konu hakkında bilgilendirme sağlamaktayız. Sizlerde aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle hızlı bir şekilde paylaşımda bulunabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.