Mustafa Aferin
Özgün ve farklı içerikler üreten python, linux ve teknoloji haberleri okumayı seven birisi

Kişisel Bloglarda Olması Gereken Sayfalar

Kişisel blog sitelerimizde yazı yayınlamanın yanı sıra blogumuzda bazı sayfaların da bulunması gerekiyor. Bu yazımda sizlere gerek Google politikaları nedeniyle, gerek AdSense onayı için blogunuzda olmazsa olmaz sayfalardan bahsedeceğim.

1 – Hakkımda Sayfası:

Kişisel blogların olmazsa olmazı olan ve en çok ziyaret edilen hakkımda sayfasında kendiniz ve blogunuz hakkında detaylı bilgiler vermelisiniz. Blogunuzda bir yazı okuyup beğenen bir kişi, ilk olarak hakkımda sayfasını ziyaret ederek sizin hakkınızda bilgi sahibi olmak isteyecektir.

2- İletişim Sayfası:

Blogunuza bir iletişim sayfası ekleyerek bu sayfaya sosyal medya hesaplarınızı, e-posta adresinizi ve bir de iletişim formu koyarak ziyaretçilerinizin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha kurumsal bir blogunuz varsa bu sayfaya ek olarak adres, telefon numarası ve Google Maps eklemenizi de tavsiye ederim.

3- Reklam/Sponsorluk Sayfası:

Blogunuz büyümeye başladıkça blogunuzu kaliteli bularak reklam vermek isteyen kişiler olacaktır. Bu nedenle blogunuza bu sayfayı da ekleyip reklam verme şartlarını, fiyatlandırmayı, sitenizin hit bilgisini ve Alexa değerlerini koymayı da unutmayın. Blogunuzdan para kazanmak için illaki AdSense olacak diye bir şart yok, örnek verecek olursak Kelimeler Benim ve WP Mavi blogları sitelerinde AdSense reklamları kullanmadan da kazanabiliyorlar.

4- Gizlilik Politikası Sayfası:

Özellikle Google’ın fazla şekilde önemsediği, AdSense almak için olmazsa olmaz bir sayfa da gizlilik sayfasıdır. Blogumun gizlilik sayfasını da inceleyerek nasıl bir sayfa olması gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Kısaca bahsedecek olursak çerezlerin toplanması, reklamlar, dışarıya bağlantılar hakkında bilgi verilen sayfadır.

Son Sözler

Bu 4 sayfayı da oluşturduktan sonra blogumda da gördüğünüz gibi footer kısmınıza ve ana menünüze bu sayfaları eklemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bu şekilde blogunuzu ziyaret eden bir ziyaretçi kolaylıkla bu sayfalara ulaşarak bilgi edinebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.