Mustafa Aferin
Özgün ve farklı içerikler üreten python, linux ve teknoloji haberleri okumayı seven birisi

Kendimize Hedef Koymak İçin Ne Yapmalıyız?

Plan yapmak her düzenli insan için vazgeçilmez bir davranıştır. Öncelikle olmasını istediğimiz bir hedef seçilir. Daha sonra bu hedefi tutturmak için iyi bir plan yapılır. Planın her aşaması titizlikle yapıldıktan sonra büyük ihtimalle hedeflerimiz tutturulmuş olur. Fakat çoğu zaman her şeyin doğru ve planda olduğu gibi yapıldıktan sonra bile hedefler tutturulmaz. Bu durum dış şartlara da büyük çoğunlukla bağlıdır. Örneğin üniversite sınavına hazırlanan bir kişinin hedefi istediği bölümü kazanmaktır. O bölümün kazanılması için alınması gereken puan ortalama belirlidir. O puanı almak içinde hangi derse ne kadar çalışması, kaç doğru yapması gerektiği belirlidir. Sınav gününe kadar bu planı uygulayıp sınava girildikten sonra istediği bölümü kazanıp kazanmaması belirli değildir. Çünkü sınavda yada sınav öncesinde başına bir şey gelip sınavı istediği gibi yapamaması yada sınavını istediği gibi yapması halinde ama o bölümü isteyen daha başarıların öğrencilerin o bölümü tercih etmesi halinde puanı daha yüksek olanların bölüme girmesi bizimkinin ise açıkta kalması yada başka bir bölüm kazanması olasıdır. Bu örnekten çıkarılacak sonuca bakarsak hedef koyup o hedefi gerçekleştirmek için çalışmamız halinde bile hedefimizi tutturamayabiliriz. Bu durumda kendimizi kutlayıp bir sonraki hedefimize hemen koyulmalıyız.

Hedefler sadece kişinin kendi çalışmalarıyla tutturulmayabiliyor. Dış etmenlerin hayatımızın her alanında var olduğu gibi hedeflerimizi başarmamız konusunda da parmağı büyük. Peki bu durumda ne yapmak gerekir? Öncelikle bu hedefi tamamlamak için ne kadar çaba harcadığımızı unutmayarak beynimizde yeni hedef için bir plan oluşturmamız gerekir. Zaten istediğimiz şeyleri başarsak bile insanoğlunun beyni hep olmayana yönleneceğinden bu kez de başka bir şey isteyecek ve onu elde etmek için çabalayacağız. Bunun için mantıklı ve ulaşılabilir hedefler koyup bunları tutturmak için düzenli bir plan yapmalıyız. Daha sonrasında ise hedefimize ulaşmak için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Kendimizden emin olduğumuz zaman hedeflerimizi tutturmamız yada tutturamamamız hayatımızda çok fazla şey değiştirmeyecektir.

İnsan ömrü boyunca bir amaca hizmet etmelidir. Bu dünyada neden var olduğunu unutmadan yaşamalı ve kendi hayat yolunu kendisi oluşturmalıdır. Başkalarının izinden giderek kopya hayatlar yaşamamalı kendi çizdiği hayat filminde oynamalıdır. Bunun için hedefleri olmalı ve bu hedefleri gerçekleştirmek için bütün çabasıyla çalışmalıdır.

2020 yılına girildiğinde bir çok kişi yeni yıl için kendine bazı hedefler koydu. Bazıları bu hedefleri ve gerçekleştirecek bazıları da gerçekleştiremeyecek; bazıları ise istediği birkaç şeyi yapıp diğerlerini yapamayacak. Bende bu yıl için kendime bazı hedefler koydum. Okuyacağım kitaplardan izleyeceğim filme, öğreneceğim programlardan gideceğim yerlere gibi geniş bir listede nispeten ulaşılması zor fakat imkansız olmayan hedefler ile kendimi gaza getirmeye çalışıyorum. Bir sonraki yazımda 2020 yılı için hedeflerimi anlattığım bir liste olacak. Bu listeden sizlerin de faydalanması kendiniz için yapacağınız iyi bir adım olacaktır. Siz de listeyi kendinize göre değiştirebilir yada tamamen başka bir liste hazırlayabilirsiniz. ‘’Hedefi olmayan gemiye, hiçbir rüzgar yardım etmez’’ sözünden yola çıkarak kendimize hedef koymak adına güzel bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.