Mustafa Aferin
Özgün ve farklı içerikler üreten python, linux ve teknoloji haberleri okumayı seven birisi

Kırık Link Nedir ? Nasıl Tespit Edilir ? Düzeltme İşlemi

Öncelikle web sitenizde kırık link varsa bu içeriği okuduktan sonra derhal sorunu çözmenizi öneriyorum. Web siteniz varsa ve özellikle seo işiyle uğraşıp bir şeyler çabalamak istiyorsanız veya yapıyorsanız kırık link yapısının hem seo hem web sitesi açısından çok zararlı bir şey olduğunu öğrenmiş oldunuz.

Kırık Link Nedir ? 

Kırık link, kaliteli bir içeriğinizde veya herhangi bir içeriğinizde yönlendirdiğiniz bir içeriğin 404 hatasıyla karşılaşmasıdır. Bu durumda yapmanız gereken tek tek içerikleri tespit edip kırık linkleri bulmak olmaması gerek. Bu çok zaman kaybıdır, illa ki aralarından kırık linkleri tespit etmediğiniz içerikler kalacaktır ve bu sizin sitenizle beraber kapanana kadar kalacaktır. 

Sizlere tek iki öneri sunabilirim. Birincisi benim sitemde kırık link olmaz demeyin. Bende aynı sorunu dün yaşadım ve bu içeriği yazmaya karar verdim. Benim gibi yüzlerce insan bu sorundan dolayı neler yapabileceğini öğrenmesi adına bu içeriği yazmaktayım. 

İkinci önerim ise sizlere 3 adet web sitesi sunmak. Bu önereceğim web sitesi gerçekten kırık linkleri tespit konusunda gayet başarılı konuma gelmiş web siteleridir, üstelik hiçbir kar amacı gütmeden ücretsiz bir şekilde web sitenizin kırık linklerini tespit edip hangi içerikte olduğunu sizlere gösteriyor. Peki kırık linkleri nasıl oluşturuyoruz? 

Kırık Link Nasıl Oluşur? 

Şahsi olarak örnek verecek olursak, sonradan vazgeçtiğim bir içeriği silme kararı aldığımda önceden site içi bağlantı amacıyla link verdiğim (silinen sayfa) sayfayı sildim ve sonucunda 404 hatası ile kırık link oluştu. 

  • Url’nin web sitesi sahibinin yanlış vermesi, 
  • Gönderilen web sitesinin bahsedilen bağlantının kaldırmış olması, 
  • Gönderilen web sitesinin kalıcı olacak kaldırılmış olması ya da farklı bir uzantıya gitmesi, 
  • Güvenlik duvarları yüzünden erişime kapatılan web siteleri, 
  • Web sitesi sahibinin, dışarıdan erişime kapatılmış olması, (Kişiye özel) 

Çoğu kırık link bu şekilde oluşuyor ve çoğu web site sahibinin aklına gelmeyeceği yerlerden çıkıyor. Peki Kırık link nasıl tespit edilir? Gelin asıl noktamıza geçelim. 

Kırık Link Nasıl Tespit Edilir? 

Öncelikle sorunun kaynağını bulmak işinizi gerçekten çok kolaylaştıracaktır. Tek tek uğraşmamak adına sizlere önerebileceğim web sitelerini paylaşmak istiyorum. İnternet ortamında ücretsiz olarak bu uygulamayı sağlayan birçok web sitesi var ancak sizlere en iyi ve performansı yüksek olanları paylaşmak daha doğru olacaktır. 

  • Broken Link Check, (Favorim) 
  • Dr. Link Check,  
  • W3C Link Checker. 

 

Broken Link Check 

Çok sade ve anlaşılmayan hiçbir yanı olmayan bu web sitesi sizlerin kırık linklerinizi tespit edebileceğiniz sayılı web sitelerindendir. Aktif olarak kırık linkleri tespit etme konusunda hizmet vermektedir. Yapmanız gereken tek şey, bahsettiğim ve yukarıda linkini verdiğim web sitesine giriş yaparak web sitenizin adresini yapıştırıp “Find Broken Links Now butonuna basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu web sitesi benim favorim, kesinlikle tavsiye ederim. 

Dr. Link Check 

İnternet üzerinde hala aktif bir şekilde hizmet vermeye devam eden bu web sitesi kırık link bulma analizi konusunda gerçekten kullanıcıları çok sevindiriyor fakat bu web sitesinde ücretsiz olarak maksimum 1500 adet link taraması yaptırabiliyorsunuz. Bu ve bundan fazla link taşıyorsanız premiumseçeneğine geçebilirsiniz. 

W3C Link Checker 

Aktif hizmet vermeye devam eden bu web sitesinde yapmanız gereken şey yukarıdaki bağlantıya tıklayarak anasayfa’da bulunan kısma web sitenizin adresini girerek tespit edilen kırık linklere ulaşabilirsiniz. 

Link Nasıl Düzeltilir? 

Bu web siteleri sayesinde link tespiti yapabilirsiniz. Eğer kırık linkleri manuel olarak düzeltmek istemiyorsanız ve wordpress tabanlı web siteniz varsa “Redirection” isimli eklentiyi kurarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Arayüzü sade ve anlaşılmayan hiçbir yönü olmayan bu eklentiyi hiç bilmeyen birisi bile kolaylıkla yapabilir. Ayarlar kısmından kırık adresleri yazarak, yeni yönlendireceğiniz bağlantıları belirleyin ve uygulayın.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.