Mustafa Aferin
Özgün ve farklı içerikler üreten python, linux ve teknoloji haberleri okumayı seven birisi

Kişisel Blog Nedir? Blog Tutmanın İncelikleri Nelerdir?

İnsanlar fikirlerini, bir konu hakkındaki bilgilerini ve tecrübelerini diğer kişilerle paylaşmak isterler.  Fakat bu paylaşım sadece yakınlık duyduğunuz samimi çevre ile olmaktadır. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte bilgi paylaşımı ve bilginin ulaşılması çok kolay hale gelmiştir. Başta video yayınlama siteleri ve çeşitli internet sitelerinde aradığımız bilgiye kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. İnternet sitelerinin yaygınlaşması ile birlikte kişilerin kendi bilgi ve tecrübelerinin diğer kişilere ulaştırmalarını sağlayacak Kişisel Blog kavramı ortaya çıktı. Kişisel blog da yazarın kendi düşünceleri, insanlara söylemek istedikleri ve tamamen özgün ve adından da anlaşılacağı üzere kişisel fikirleri yayınlanmaktadır. Bu yüzden kişisel bloglardan okuduğunuz herhangi bir bilginin güvenilirliği bulunmamaktadır Birkaç kaynaktan daha araştırma yapılıp sağlıklı bilgiye ulaşabilirsiniz. Eskiden insanların tuttuğu günlükler günümüzde kişisel blog olarak evrilmiştir.

Kişisel bloglar tek kişi tarafından yazılan, yazarın bilgi ve tecrübelerinin yer aldığı daha fazla okunma gayesiyle yazılmış yazılardır. İçerik kalitesi ve sayısı tamamen yazara bağımlı olup kişiden kişiye farklılık göstermektedir.  Blog içeriklerinde kısıtlama olmadan yazarın belirlediği kategorilerden makaleler yayınlanmaktadır.

Okumayı ve araştırmayı seven, öğrendiklerini diğer kişilerle paylaşmaktan gurur duyan kişilerin kişisel blog açmaları güzel bir davranış olacaktır. Blogunuzda insanlara fayda sağlayacak konulara değinmeli, bazı sorunlara çözüm getirebilmeli yada belirli bir zümreye hitap ederek onların merakını kazanmalısınız. Daha fazla kullanıcıya hitap etmek ve bloğunuzdan gelir sağlamak için birkaç yıl titizlikle çalışmalı sayısız içerik ile sitenizi zenginleştirmeli ve mümkünse Türkçe ve İngilizce yazılar yayınlamalısınız.

Kişisel blog yazarken dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Öncelikle okuyucuya kişisel deneyiminizi aktarmanız ve bu deneyimi doğru olarak yansıtmanız gerekmektedir. Eğer bil bilgi verecekseniz doğruluğunu birkaç haber kaynağından araştırarak daha sonra kendi bloğunuzda yayınlamalısınız.

1 yorum
  1. […] önce yazdığım Kişisel Blog Nedir ? Yazımı Okumak İsterseniz Bu Linkten Ulaşabilirsiniz […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.